Historie

Počátky kopané ve Ždánicích  se datují od roku 1934, kdy byl založen Sportovní klub Ždánice. Zakládajícími členy a rovněž prvními členy výboru vzniklého oddílu byli Josef Rathouský, Rudolf Drápal, Karel Toner, Dr. Josef Martiník, Jan Mrkývka, Jaroslav Kopečný, Josef Hudec a František Zjevík. Předsedou se stal Dr. Martiník.

První fotbalové hřiště bylo vybudováno poblíž vlakového nádraží. K prvnímu přátelskému utkání zde došlo 29.července 1934 se soupeřem SK Svatobořice. Od podzimní sezóny 1934 se pak I. mužstvo zúčastňovalo pravidelných mistrovských soutěží v nižších třídách tehdejší B.Z.M.Ž.F. se střídavými úspěchy.

Po válce došlo k dalšímu rozvoji kopané ve Ždánicích. V roce 1947 bylo zbudováno nové hřiště u koupaliště a první zápas se zde uskutečnil na podzim s SK Pozořice. Toto hřiště pak bylo v 90. letech minulého století rekonstruováno, opatřeno travnatým povrchem a vedle něj zbudováno ještě jedno hřiště tréninkové. Od roku 1953 pak byly ve Ždánicích ustaveny 2 kluby, a to Spartak a Baník. V roce 1956 rozhodnutím vyšších orgánů došlo ke sloučení obou klubů pouze v jeden klub a nesl název Baník Ždánice, který existoval až do roku 1973, kdy byl jeho název změněn na Tělovýchovná jednota KOVO Ždánice, který nese dodnes. Největších úspěchů dosahovalo družstvo mužů v polovině 50. let, kdy se po 2 roky účastnilo krajské soutěže pak počátkem 90. let, kdy 6 let hrálo v I.A třídě.

Největším úspěchem družstva dorostu byla účast v župním přeboru v sezóně 1998/1999 a největším úspěchem družstva žáků rovněž účast v župním přeboru v sezóně 2000/2001.
Počátkem 90.let se podařilo dokončit kabiny, sociální zařízení, šatna a restaurace v areálu hřiště. Oddíl je registrován u Českomoravského fotbalového svazu nyní Fotbalové asociace České republiky FAČR.

Aktuálně se A družstvo mužů zúčastní soutěžních utkání v rámci krajské IB. třídy. V rámci spolupráce s TJ Sokol Želetice bude hrát na jejich hřišti  B mužstvo složené s hráčů Želetic a Ždánic III. třídu okresní soutěže.

V mládežnických kategoriích fungujeme společně jako sdružená družstva mládeže s FK Sokol Lovčice. V nadcházející sezóně máme přihlášen dorost (OP), starší a mladší žáky (krajská I. třída), starší a mladší přípravku (okresní soutěž).