Oddíly

Mažoretky  (http://www.mazoretky-zdanice.webgarden.cz/)

Oddíl rekreačního sportu byl založen v září 2004 se záměrem provozování mažoretkového sportu. Nejprve začala skupina žákyň 3., 4. a 5. tříd s názvem Motýlci pod vedením paní Vlasty Strmiskové s nácvikem pochodů a práce s hůlkou. Později se přidala i starší děvčata ze 7. a 8. tříd, která si dala název Smajlíci. Postupně obě skupiny rozšiřovaly své dovednosti a začali s nácvikem jednoduchých sestav.

Celý rok 2007 probíhal v činorodém ruchu. Při plesové sezóně ve Ždánicích jsme svým vystoupením spestřily ples hasičů, fotbalistů a seniorů. Skupiny Motýlci a Smajlíci vystoupili na společenském večeru v Žarošicích a skupina Smajlíci dokonce předvedla své umění na slévárenském plese v Brně.

Na jaře se děvčata pilně připravovala na soutěže IMA.

1.5.2007 proběhla soutěž sóloformací ve Vyškově – Zdena Grdinová se sólovou sestavou, Tereza Bekerová a Denisa Defeldová se sestavou duo postoupila do finále Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu do Písku. Smajlíci zde obsadili v kategorii seniorek 2.místo.

12.5.2007 předvedli svou pódiovou sestavu Berušky a Motýlci. Ve veliké konkurenci se Motýlkům podařil vybojovat postup do semifinále MČR.

Motýlci dva týdny piklně nacvičovali pódiovou skladbu a defilé a 26.5.jsme vyrazili vlakem do Hořic v Podkrkonoší. Zde jsme neobsadily postupové místo, ale získaly jsme spoustu zkušeností, srovnaly jsme naše sestavy s konkurencí a při cestě vlakem jsme si procvičily i angličtinu.

V tom samém víkendu ostatní mažoretrky vystupovaly na koupališti ve Ždánicích na Dni dětí.

1.-3.6.2007 proběhlo soustředění a brigáda na Haluzické hájence. Již tradičně jsme přiložily ruce k dílu při zvelebení okolí hájenky a také zde proběhla soutěž O nejlepší mažoretku.

9.6.2007 jsme byly na přehlídce – Hodonín patří mažoretkám, zde byl proveden pokus o rekord – nejvíce mažoretek na jednom místě cvičících stejnou skladbu, mažoretek bylo 721 a rekord byl zapsán do Ginesovy knihy rekordů. Večer se konal galaprogram kde byla volena Miss mažoretka. Mažorekty Ždánice zastupovaly dvě soutěžící -Tereza Bekerová – se stala druhou vicemiss sympatie a Simona Rejdová soutěž vyhrála a stala se Miss Mažoretkou.

10.6.2007 jsme se třemi zástupkyněmi ze Ždánic vyrazili na MČR miniformací do Písku. Děvčata porovnala své vystoupení s mažoretkami z celé České republiky, myslím si, že nám ostudu určitě neudělala.

24.6.2007 se všechny skupiny vypravily do Vacenovic na soutěž O putovní pohár starosty. Berušky obsadily 2.místo v kategorii kadetek a Motýlci vyhráli 1.místo v kategorii juniorek a také získali za svou pódiovou skladbu největší počet bodů a domů jsme si odváželi 80cm velikou dřevěnou sochu mažoretky.

O prázdninách jsme také nezahálely. Smajlíci spolu s mažoretkami z Hodonína vystupovali týden na festivale na východním pobřeží Itálie. Všechny skupiny vystoupily na Histopedále v zámeckém parku a při stém výročí založení Sokola ve Ždánicích.

Na začátku školního roku se počet mažoretek rozrostl na 50. Vznikla nová skupina, která si vybrala název Hvězdičky a vede ji Jana Defeldová. Děvčata se učila celý podzim pochodovat a cvičit s hůlkou. Premiérové vystoupení měly na Zimním setkání mažoretek ve Vracově.

Ostatní skupiny soutěžily v Nezamyslicích a vystupovaly v Žarošicích.

Na podzim jsme se zapojily do akce UNICEF – Adoptuj panenku a zachráníš dítě.

Děvčata společně s maminkami ušila 5 panenek, na jednu z nich – Helenku – jsme udělali sbírku a za 600,- jsme si ji koupili. Ostatní jsme poslali do Prahy, kde bude každá prodána za 600,-Kč a za tuto částku bude provedeno očkování jednoho dítěte v Africe proti základním nemocem.

Futsal

Idea vzniku futsalového mužstva ve Ždánicích vznikla 26. 10. 2005 při futsalovém přátelském utkání mezi Českou republikou a Španělskem, které skončilo prohrou České republiky 1:7. Tento nápad podpořilo i vědomí existence futsalového oddílu FC KOHŮTI Věteřov.

Od října 2005 jsme udělali mnoho kroků k tomu, aby mužstvo ve Ždánicích vzniklo, což se podařilo ve spolupráci s TJ KOVO Ždánice. Proto náš tým od 8. 3. 2006 nese stejný název, 13. 3. 2006 jsme tedy mohli zaslat přihlášku a 16. 3. 2006 nám bylo potvrzeno Okresní futsalovou asociací Hodonín přihlášení do futsalového OP Hodonín 2006/2007.

Volejbal

Členská základna oddílu volejbalu čítá k 31.12.2007 39 členů. Dlouhá léta se náš oddíl schází pravidelně dvakrát týdně a to v sobotu a ve středu. V létě trénujeme v prostorách místního koupaliště, kam nám povolil místní Městský úřad bezplatný vstup. Na tomto hřišti a v jeho bezprostředním okolí jsme na jaře uspořádali brigádu kvůli jeho úpravě. V zimním období využíváme služeb místní tělocvičny ve které pořádáme i náš tradiční Štěpánský turnaj. Tento turnaj je financován sponzory a příspěvky samotných hráčů.

V roce 2007 jsme se zúčastnili tří turnajů. První turnaj se konal v Kyjově na antukových kurtech a náš tým obsadil 1.místo z 8 účastníků.

Druhý turnaj se konal také v Kyjově, ale tentokrát v tělocvičně místního Sokola. Účastnilo se ho 5 družstev. Nastoupili jsme bez dvou hlavních smečařů, které zastoupili dva netradiční hráči. Díky kvalitní hře jsme se i přes toto oslabení umístili na 3. místě.

Na našem Štěpánském turnaji se sešlo 6 družstev. Turnaj byl na velmi vysoké úrovni, o čemž svědčí i registrace hráčů krajské a vyšší úrovně.

Pořadí:

1.místo: Metlaři Ždánice
2.místo: Kyjov
3.místo: Bučovice
4.místo: Ája a její tygři Kyjov (loňští finalisté)
5.místo: NAREX Ždánice
6.místo: BMB Ždánice

Také tento rok jsme pokračovali v amatérské volejbalové lize. V sezóně 2006/2007 jsme skončili jsme na 14. místě v 1.lize Brno z celkového počtu 20 družstev. Celkově se AVL účastní 427 mužstev z toho 70 v Brně. Do sezóny 2007/2008 jsme vykročili v novém složení:

Michal Müller- kapitán,univerzál
Vladimír Slivka – smečař
Radek Novák – smečař
Jindřich Wolf – univerzál
Michaela Slivková – nahrávačka
Michaela Kotíková – nahrávačka

Šachy

Oddíl šachu má 10 registrovaných hráčů a je zařazen do soutěže okresního přeboru Hodonín třídy A. Oddíl úzce spolupracuje s oddílem Baníku Šardice, jejichž tří hráči hostují v našem družstvu a naopak 2 naši hráči hostují v družstvu Baníku Šardice. V uplynulém roce jsme ročník 2006 – 2007 jsme se v této soutěži umístili na 7 místě při účasti 10. družstev.

Pro rozvíjející se zájem o tuto sportovní disciplinu bylo do nového ročníku 2007/2008 přihlášeno naké B mužstvo, a to do okresního přeboru Hodonín třída 2.

Po odehrání podzimní části soutěže se A mužstvo umístilo na 1. místě ve své třídě a B mužstvo skončilo ve své třídě na 7 místě.

V mimosoutěžní části uspořádal oddíl dva šachové turnaje, a to 7.7.2007 a 29.12.2007 s hojnou účastí veřejnosti.